top of page

Píšeme vodovkami

Nejlepší objev je ten, po kterém jste se nepídili. Ten, který vám přijde tak nějak do cesty úplně sám.

Přesně tohle se mi teď stalo a tak jsem se rozhodla to ještě za horka sepsat. Věřím, že to bude užitečné mnohým z vás, kdo jste se začali kaligrafii věnovat a kdo máte chuť zkoušet nové věci.

Řeč je o akvarelových barvách nebo chcete-li o vodovkách. Samozřejmě těch kvalitních s pigmentem a pojítkem, bez plnidla jako je křída apod. Vodovky nejčastěji používáme na malbu. Jejich hlavní vlastností je průhlednost, protože na skládání průhledných vrstev je založena akvarelová malba. Je to vlastnost, kterou na akvarelu milujeme a kterou je nádherné se naučit a rozvíjet. Pokud vás tato fantastické technika také zajímá, můžete se přihlásit na některé z kurzů, které této dovednosti věnujeme a který pořádám.


Kromě klasických vodovek se však můžete setkat i s vodovkama pastelovýma. Odstíny těchto barev už nejsou plně průhledné, protože obsahují bělobu. Pokud při malbě použijete více vody a méně barvy, odstín bude světlejší a mírně průhledný jako u klasických vodovek, ale pocit z malby bude trošku jiný a skutečně vám výsledek bude připomínat práci s pastelem.


Pastelové akvarelové barvy s příměsí běloby tedy dělají z vodovek trošku krycí malbu. Pokud si tedy namícháte takovou barvu v konzistenci cca mléka až smetany, její práce na papíře bude téměř zcela a někdy opravdu úplně krycí. A k čemu potřebuje kaligraf krycí barvu nejvíc? No přece na tmavé papíry nebo papíry s výrazným barevným pigmentem, kde běžné barevné inkousty nelze použít, protože na papíře zaniknou.


Většina z vás ode mne slyšela už o metalických vodovkách FineTech nebo Coliro, které co se týče kryvosti velmi ráda používám na kaligrafii. Článek k těmto jsem vám napsala již dříve. Vrátit se k němu můžete tady.


Vlastně ani nevím proč, ale opravdu mne doposud nenapadlo stejný postup využít právě u pastelových vodovek. Ve své hlavě jsem si asi představovala, že by to nefungovalo. A to jsem se hodně mýlila. Řekla jsem si tedy, že to pro jistotu vyzkouším. Výsledek je ohromující a udělal mi takovou radost, že to byla ona, která mne vedla k sepsání tohoto článku bez prodlevy.


Mám zakoupené pouze dvě značky těchto pastelových akvarelů, takže jsem zkoušela pouze tyto dvě. První sada je cestovní krabička Mungyo Nostalgia. Původně jsem tuto kombinaci barev kupovala kvůli dceři, abych pro ni mohla malovat typické holčičí motivy. (U nás je svět v pořádku.) Při malování klasického akvarelu jsem je téměř nepoužila. Jaký to poklad jsem v nich nyní objevila.


Druhá značka jsou moje oblíbené Bílé noci, ale krabičku jsem si koupila samostatnou a odstíny do ní jsem si vybrala sama a nakoupila je v plných pánvičkách. Vešlo se mi jich tam 12 a přiznám se, že ne všechny byly pastelové. Nicméně asi polovina ano.


Pokud chcete psát perem s vodovkami, ať průhlednými na světlý papír tak i v tomto případě s pastelovými na tmavý papír, úspěch se skrývá ve správně namíchané konzistenci tekutiny. A toto kouzlo musíte odhalit sami. Není to sice úplně jednoduché, ale zase ne nemožné. Zkuste opravdu něco mezi mlékem a smetanou.


  • Štětcem naneste barvu na spodní stranu hrotu.

  • Pokud je jí moc a při sklonu dolů teče kapka, kapku nechte spadnout zpátky do pánvičky nebo do štětce.

  • Při psaní zpomalte, aby měla tekutina čas sestoupit na papír. Její hustota ji zpomaluje.

  • Pokud při tenkém tahu nahoru barva vynechává, udělejte tekutinu malinko řidší.



Pokud nechcete kompromitovat kryvost, vyberte na psaní hrot, který nepatří mezi nejostřejší. Já mám ráda Brause Rose. Vzorník, který zde vidíte, jsem ale psala pomocí klasického G pera. Nedělalo mi to obtíže. Podstatnou roli bude určitě hrát i papír. Můj vzorníkový kroužkový blok s černým papírem je od Derwentu.



Ačkoli byly všechny barvy senzační, o trošku lépe se mi pracovalo s Bílými nocemi od Nevskaja Palitra.

Máte-li doma pastelové akvarelové barvy od jiných značek, budu vděčná za vaši zkušenost.


K čemu to všechno? Jakmile se naučíte psát vodovkama, nebudete potřebovat kupovat nejisté akrylové inkousty a riskovat, že nebudou dobře krýt. Ušetříte si čas i nervy, nakonec i peněženku.


Ačkoli mým hlavním cílem bylo pracovat na tmavý papír, platí logicky i to, že tyto barvy můžete používat i na papíry světlé. Vzhledem k blížícím se Velikonocem se hravé pastelové odstíny moc hodí.

Multifunkčnost vodovek mne fakt baví. Věřím, že bude bavit i vás.






Comments


poslední příspěvky
štítky
najdete mě na
  • fler
  • Facebook Classic
  • Pinterest Social Icon
bottom of page