Renčin čaj

July 6, 2017

Na mém starém blogu bývalo mým zvykem sdílet kromě tvoření i nějaké činnosti okolo a tak jsem si řekla, že bych se k tomu mohla aspoň trošičku vrátit. Jak píšu stručně a jasně na svém profilu, můj život má několik hlavních bodů a jeden z nich je i zahrada. 

 

Zahrada spíše užitková, po které se můžete projít a najíst, ale i užitečná, plná bylinek a nakonec taky trošku na parádu, do vázy pro radost.

 

Léto je v plném proudu a ačkoli si některé rostlinky daly dost načas, konečně to všude kvete, plodí a roste. A protože jak se říká, až se zima zeptá, co jste dělali v létě, nedá se zahálet a je nutno sbírat, sbírat, sušit a skladovat.

Zahradu stále ještě zakládám. Právě běží její čtvrtý rok a poprvé sklízím diviznu. Je to dvouletka, takže jsem loni musela zasít, abych na ní letos našla léčivá kvítka. Teprve pohled na její květy mi dal prozřít, proč se jmenuje velkokvětá. Měla jsem vždycky pocit, že divizna má sice mnoho, ale malých kvítků. Mýlila jsem se. Jsou opravdu velké a krásné. Žlutá není moje oblíbená barva, ale téhle léčivce tedy moc sluší. Má každý den stovky nových malých rozkvetlých sluníček.

 Miluju sbírání heřmánku. Je to sice dřina, ale i romantika. Pod letním sluncem, za mírného vánku sedíte ve vůni heřmánku. Žádný jsem letos nesázela doufajíc, že vyroste ten vysemeněný z loňska. Trošku mne zaskočilo, že se tak nestalo, až na pár rostlinek.

 

 

 

Proto mi udělalo radost, že jsme na dovolené v Jeseníkách na heřmánek pravý na louce narazili. Od rmene jde poznat hlavně po vůni, ale pokud si nejste jistí, nehtem rozloupněte lůžko a hledejte duté místo. Pokud tam je, je to heřmánek.

 

 

Letos mám na sběr i malou pomocnici. Je třeba si dělat žáky - bylináře. Trhat květiny holčičky obecně velmi baví a když jim dáte za úkol trhat takové krásky jako divizna, heřmánek, měsíček nebo sléz, jsou štěstím bez sebe. Tedy ta moje princezna je.

 

 

Z měsíčku dělám mast ze sádla, ale především ho suším na čaj do různých směsí. Nezapomeňte, že léčivý je ten nejvíc do oranžova. Žluté kultivary si nechávám do vázy.

 

Sléz maurský se letos rovněž vysemenil sám. A stačí mi. Mám ve špajzce ještě loňskou úrodu, takže nekňourám a sbírám jen na doplnění do čajových směsí, aby udělal parádu a barvu. Na odkašlání je nutné ho macerovat, takže v běžné čajové směsi léčivě moc neposlouží.

 

 

Mojí srdeční záležitostí však zůstává mateřídouška. Loni jsem ji sbírala v Tatrách, poprvé jsem ji zasadila a letos mi na skalce dává své květy a těší moji duši. Nevím proč, prostě ji miluju.

 

 

 

Tak to bylo něco málo z bylinek a příště se pokocháme květinami.

Please reload

poslední příspěvky

July 6, 2017

Please reload

štítky
Please reload

najdete mě na
  • fler
  • Facebook Classic
  • Pinterest Social Icon

© 2020 Renáta Gebauerová. renata@gebauerova.com                                                                                                                    

  • Facebook - Renchinchay
  • Instagram - Gebauerová
  • Google+ - Renáta Gebauerová
  • LinkedIn - Renáta Gebauerová
  • Pinterest - Renchinchay