top of page

Kaligrafické potřeby


Rozhodla jsem se v krátkosti sepsat moje dosavadní zkušenosti s kaligrafií, které řekněme si upřímně nejsou moc bohaté, ale co vím, to klidně napovím. Navíc jsem účastníkům všech kurzů slíbila různé odkazy a tipy při koupi materiálu apod. a dotazy tohoto tématu neustávají, takže krátký příspěvek na blogu určitě poslouží.

Na psaní kaligrafie budete potřebovat různá udělátka. Záleží, kolik do toho chcete investovat. Pokud chcete vážně začít cvičit psaní, ale moc utrácet nechcete, budete potřebovat zhruba toto:

- násadku (existují zvláštní pro leváky, ale já učím leváky psát stejnou jako praváky a jde to krásně)

- hrot

- tuš nebo inkoust

- tužku

- pravítko

- gumu

- papír

Mimochodem každý účastník kurzu právě takové základní vybavení ode mne dostává.

NÁSADKA

Násadka je něco jako tělo pera, které držíte v ruce. Do ní se vkládají hroty, takže vám stačí v podstatě jedna. Čím déle však budete psát, tím více budete nespokojení s obyčejným redisperem a budete hledat další třeba dřevěné a jiné násadky. S jídlem roste chuť.

Specialitou pro psaní písma copperplate, které se učíme na kurzu, je násadka dámské pérko, která má na svém konci takovou malou nástavbu - laicky řečeno. Právě tato násadka je v Česku již plně k dispozici a můžete si vybírat od obyčejných plastových až po nádherné dřevěné s pryskyřicí a nejlépe vyrobené tady u nás. Pan Světlík některé dělá přímo pro mne, takže takže koupíte i u mne v eshopu.